Rady pro zahradu, dílnu a dům

Akumulátorová sekačka HECHT 5040 s pojezdem je určena pro pravidelné sečení pozemků okolo 500 m2. Podrobili jsme ji tvrdému testu, při kterém jsme především chtěli ověřit, zda uváděnou plochu pozemku opravdu zvládne posekat na jedno nabití, zároveň jsme hodnotili kvalitu sečení plnění koše a další vlastnosti sekačky.

 

 

Test jsme prováděli na pozemku s udržovaným trávníkem. Hlavní plocha pozemku je vodorovná, součástí však byla i příjezdová cesta, která se nachází v relativně prudkém svahu. Vzhledem k tomu, že HECHT 5040 je vybavena vlastním pojezdem, je překonání stoupání při testu zátěží, která se musí projevit vybíjení akumulátorů. Proto jsme byli napjati, zda si sekačka s tímto pozemkem poradí. Výška trávníku před sečením bylo 10 cm, výšku sečení jsme nastavili na 30 mm. Vzhledem k tomu, že je doporučováno pro udržení trávníku ve zdravé kondici sekat maximálně 1/3 délky trávníku, byl i v tomto ohledu náš test celkem nestandardní.  Abychom sekačku otestovali ještě tvrději, proběhl test těsně po poledni v tropickém vedru, kdy teplota na slunci přesahovala 40 °C. Přestože pravděpodobně nikdo nebude sekat za podobných podmínek, nás zajímalo, jak si s extrémním teplem poradí elektronika a akumulátory sekačky.Sekačka je standardně dodávána se dvěma akumulátory Li-ion 40V / 4Ah a nabíječkou v ceně. Se dvěma plně nabitými akumulátory má sekačka pro práci k dispozici celkem 8Ah kapacity akumulátorů. Akumulátory jsme v den testu plně nabili.


Náhodnému spuštění sekačky je z bezpečnostních důvodů zabráněno hned dvěma prvky. Prvním je klíček, který je umístěn pod průhledným krytem v prostoru akumulátorů. Pokud klíček chybí, nebo je v poloze O, sekačka nejde spustit, aktivace sekačky se provede otočením klíčku do polohy I. Takto lze spolehlivě zabránit tomu, aby sekačku spustily například děti. Druhým stupněm bezpečného spuštění je tlačítko na levé straně madla. Toto tlačítko je nutné stisknout a držet, spuštění se následně provede stisknutím jednoho za čtyř tlačítek na držadle. Po rozběhnutí motoru je možné bezpečnostní tlačítko pustit, motor sekačky již běží, pokud obsluha drží stisknuté kterékoli z tlačítek na rukojeti.
Pojezd sekačky se spíná pákou pod madlem, po jejím přitažení k madlu se sekačka rozjede přibližně rychlostí 3 km/h. Pojezd má na akumulátorovou sekačku překvapivou sílu, sekačka spolehlivě šplhá i do svahu. Přestože byla tráva díky déle trvajícímu tropickému počasí relativně suchá a tvrdá, sekačka ji dokonale posekala, koš byl plněn po okraj. Pokud byl koš zaplněn, indikovala tento stav červená transparentní klapka na vrchní straně koše, otevíraná vzduchem unikajícím z plného koše. Vysypávání koše je bezproblémové díky popruhu na jeho zadní straně, za který je možné koš při vysypávání dobře uchopit.
Stav akumulátorů je při sečení možné neustále kontrolovat stisknutím tlačítka na madle, signalizován je aktuální stav nabití každého z obou akumulátorů zvlášť. Při sečení je nejprve odebírána energie z prvního akumulátoru, po jeho vybití elektronika automaticky přepne na akumulátor druhý. Toto automatické přepnutí je v průběhu sečení spojené krátkým snížením otáček motoru. Pokles otáček trvá přibližně ½ vteřiny, znatelný je spíše jen na zvuku sekačky než na nějaké chvilkové ztrátě výkonu. Po automatickém přepnutí se však výkon vrátí do původních otáček, většina uživatelů toto přepnutí ani nepostřehne. Vzhledem k tomu, že sekačka je vždy napájena jen z jednoho z akumulátorů, není problém již v průběhu sečení vybitý akumulátor vyjmout a nechat jej nabíjet.  My jsme však chtěli zjistit možnosti sekačky na jediné nabití, proto jsme pokračovali v sečení dál i po vybití prvního akumulátoru.

I přes opravdu extrémní podmínky si sekačka hravě poradila s plochou necelých 650m2 na jediné nabití


V průběhu sečení byly dělány časté přestávky a rozjezdy, což opět zvyšovalo zátěž akumulátorů při rozběhu motoru. Tropické slunce sekačku zahřívalo, na akumulátorech nebylo možné chvílemi udržet ruku. I když je minimální předpoklad, že by se našel někdo, kdo by sekal trávu v pravé poledne, kdy teplota dosahuje ve stínu 35°C a na přímém slunci je nejméně o dalších 10°C vyšší, sekačka všechny tyto útrapy vydržela bez úhony. Přes opravdu nešetrné zacházení a snahu akumulátory zatížit co nejvíce, sekačka bez problému posekala plochu o rozloze necelých 650 m2 na jediné nabití akumulátorů.

 

Součástí základní výbavy sekačky v ceně jsou dva akumulátory, nabíječka, mulčovací záslepka a kryt bočního výhozu.


Při sečení si sekačka spolehlivě poradila i s relativně hustým pažitem trávníku, při přejíždění mezi řídkým a hustým trávníkem jsme nezaznamenali žádnou změnu otáček, výkon motoru je tedy více než dostačující. Trávník byl dokonale zastřižen, plnění koše bylo až po okraj. Pojezd sekačky byl rovněž spolehlivý, sekačka pojížděla stále stejnou rychlostí bez ohledu na hmotnost plného koše.  Manipulace se sekačkou je snadná, výhodou je i výškově nastavitelné madlo – nastavení je možné provést ve třech polohách v místě upevnění madla k šasi sekačky.
Hlavní výhodou je opravdu velice jednoduchá manipulace se sekačkou. Odpadá složité startování po každém vysypání koše, sekačka je relativně tichá, bez emisí a zápachu, v tomto směru je srovnatelná s výkonnou elektrickou sekačkou. Ovšem při práci nezakováváte neustále o přívodní kabely, ani nemusíte sekání plánovat s ohledem na to, aby se kabely co nejméně pletly a zachytávaly mezi překážkami v zahradě.S výsledkem testování jsme tedy bez výhrad spokojeni, sekačka nečekaně v každém ohledu předčila i mnohá očekávání.

Představujeme

HECHT MOTORS s.r.o. - Mapa stránek

Copyright ©HECHT MOTORS s.r.o. Všechna práva vyhrazena.