Rady pro zahradu, dílnu a dům

Současné běžné řetězové pily mají několik všeobecně známých neduhů.  Hluk a nepříjemné startování benzínových pil, nebo nutnost přívodního kabelu u elektrických pil je často prvním kritériem, které před koupí zvažujeme. A co takhle tichá pila bez kabelu?

Řetězové pily se v posledních letech staly zcela běžným pomocníkem v našich zahradách. Kdysi platné rčení, že dřevo ohřeje dvakrát, s příchodem dostupné techniky postupně přestává platit. Tam, kde se ještě nedávno člověk dlouhé minuty potil s běžnou pilou, dnes s řetězovou pilou práci zvládne prakticky bez námahy za zlomek času. Nevýhodou tak zůstává jen hluk, zápach a složitější startování spalovacího motoru, nebo nutnost přívodního kabelu u elektrické pily. A tak zatím co benzínovou pilu její vlastnosti praktiky vylučují z pravidelného používání v husté zástavbě, elektrická pila je použitelná jen v okolí domu, kde je dostupná elektrická síť.

Akumulátorová pila HECHT 936 se snaží spojit hlavní výhody benzínové a elektrické pily. Díky akumulátoru je pila nezávislá na energii, elektromotor je naprosto tichý, odpadá i problém se startováním. Někoho jistě napadne, že akumulátorová pila bude mít i nějaká omezení, že se plnohodnotné benzínové pile nemůže vyrovnat. Do jisté míry je nutno dát takovému názoru za pravdu, ovšem akumulátorová pila svou konstrukcí není určena pro práci v lese, nebo profesionální použití. Hecht 936 je pila hobby, tedy je určena k běžné práci okolo domu, na zahradě, nebo třeba v sadu.  

Pila je vybavena značkovou lištou OREGON o délce 30,5 cm. Na první pohled se pila svým tvarem neliší od obyčejné pily se spalovacím motorem. I umístění ovládacích prvků je hodně podobné, i když zde je omezeno jen na tlačítko spuštění v rukojeti, jeho pojistku na straně rukojeti a standardní bezpečnostní brzdu sloužící zároveň jako ochrana ruky držící pilu za vrchní madlo. Nechybí ani klasická zubová opěrka na těle pily vedle lišty. Víčko nádrže oleje pro mazání řetězu je na levém boku pily, při jeho dolévání je tak potřeba otočit pilu na bok.

 

 

Samostatnou kapitolou je systém napínání řetězu pily. K dokonalému napnutí řetězu není potřeba žádné nářadí, napnutí je otázkou 5ti vteřin. Na krytu řetězovky je velký kruhový šroub. Jeho střed rukou povolíte a otáčením červeného kola po obvodu šroubu rychle napnete nebo povolíte řetěz. Jednou rukou tak můžete snadno nastavovat napnutí a druhou rukou přímo na řetězu rovnou kontrolovat stav napnutí. Po nastavení stačí opět jen dotáhnout rukou středový šroub.  Tento šroub zároveň slouží k uchycení krytu řetězovky, jeho vyšroubováním úplným tak uvolníte i celou lištu.

 

Jako zdroj energie je u pily použit akumulátor HECHT s LI-Ion články Samsung.  Jmenovité napětí akumulátoru je 36 V, kapacita je 2,6 Ah. Jelikož Li-ion akumulátory vyžadují specifické nabíjení a vybíjení, je akumulátor rovněž vybaven elektronikou, která jej chrání před zničením úplným vybitím. Tato elektronika zároveň umožní obsluze kdykoli snadno stisknutím jediného tlačítka na akumulátoru zjistit orientační stav nabití.

 

 

Abychom si udělali obrázek, co je možné s pilou dělat podrobili jsme ji zátěžovému testu.  Při tomto testu bylo použito běžné palivové dřevo – kulatiny okolo 10 cm průměru. Pila byla opětovně nabíjena na plnou kapacitu a následně řezáno dřevo na špalky až do úplného vybití pily. Doba nabíjení se pak pohybovala pod hranicí 2 hodin. Na jediné nabití pak bylo provedeno v průměru 90 - 100 řezů. Počet řezů samozřejmě záležel na tvrdosti a stavu řezaného dřeva, ale i na ostrosti řetězu. Celková doba skutečného provozu pily na jedno nabití se pohybovala v průměru okolo 30 minut, nařezání 100 řezů včetně přípravy špalků k řezu pak trvalo necelou hodinu.

Výkon této pily je omezen kapacitou a možnostmi akumulátoru, proto má stav řetězu na celkový výkon pily podstatný vliv.  Stejně tak je nutné počítat i s tím, že práce s touto pilou bude trvat o něco déle, jelikož akumulátorový pohon neumožní dosáhnout stejných otáček, jako mají výkonné elektrické a benzínové pily, rychlost posunu řetězu je 6 m/s. Nicméně o něco pomalejší řezání je vynahrazeno rychlejší přípravou pily. Zatím co u benzínové pily musíte složitě mísit palivovou směs a startovat, u elektrické pily si připravovat prodlužovací kabel, zde jen nasadíte nabitý akumulátor, a rovnou můžete řezat. Tedy samozřejmě po doplnění oleje k mazání řetězu, což však platí pro všechny typy řetězových pil.

 

Pro koho je tedy především akumulátorová pila určena?

Nejprve především musíme pochopit, pro koho tato pila určena není. Rozhodně není určena pro kácení vzrostlých stromů v lese, práci vyžadující po pile několika hodinovou zátěž, pro pořezání mnoha kubických metrů palivového dřeva a podobně. Své uplatnění tak pila najde například u sadařů, kde bez kabelů nebo hlučného benzínového motoru snadno provedou prořez stromů i v odlehlých částích sadu. Své uplatnění jistě najde i na stavbě při řezání krovů, ale i pro rychlé uříznutí dřeva do krbu. Vzhledem k tomu, že pila neprodukuje žádné spalovací plyny, jistě se uplatní i v uzavřených prostorách a dílně.

Je jasné, že akumulátorová pila má své specifika, která ji do jisté míry řádí do vlastní skupiny mezi řetězovými pilami, a tak si podobně jako pily se spalovacími a elektrickými motory najde jak své odpůrce, tak i příznivce.

Představujeme

HECHT MOTORS s.r.o. - Mapa stránek

Copyright ©HECHT MOTORS s.r.o. Všechna práva vyhrazena.